Obturacyjny bezdech senny (OBS)

Obturacyjny bezdech senny dotyczy 9-26% dorosłej populacji. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem i dotyka 4 razy częściej mężczyzn.

Co to?

To powtarzające się przerwy w oddychaniu, spowodowane zamknięciem dróg oddechowych na poziomie gardła. Ruchy oddechowe przepony i dodatkowych mięśni oddechowych są zachowane, ale powietrze nie dostaje się do płuc powodując niedotlenienie wszystkich narządów, aż do momentu przejściowego wybudzenia się ze snu, wzrostu napięcia mięśni i przywrócenia normalnego przepływu powietrza. Epizody bezdechu mogą trwać od kilku do kilkudzięsieciu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy podczas każdej nocy!

Czynniki ryzyka

Otyłość, płeć (mężczyźni chorują 4 razy częściej, kobiety najczęściej po menopauzie), zmiany anatomiczne górnych dróg oddechowych (np. przerost migdałków, wydłużenie języczka i podniebienia miękkiego, skrzywienie przegrody nosowej i przerost lub polipy małżowin nosowych, a także deformacje i anomalie w budowie twarzoczaszki), wiek.

Objawy

Chrapanie (szczególnie głośne , nieregularne), przerwy w oddychaniu (okresy „ciszy” u osoby śpiącej), niespokojny sen z nadmiernym poceniem się. W ciągu dnia: nadmierna senność (najczęściej łatwo zasypiają podczas oglądania tv lub czytania książki), ból głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, problemy z potencją, oraz przewlekłe zmęczenie – nawet długi sen nie daje poczucia zregenerownia i wypoczęcia.

Mobirise
Mobirise

Powikłania

Nasilające się zmęczenie, pogarszanie się pamięci i koncentracji, może doprowadzić do rozwoju depresji, zaburzeń lękowych i problemów w życiu zawodowym i prywatnym. Wypadki komunikacyjne. Pacjenci chorzy na OBS są sprawcami wypadków komunikacyjnych 7 razy częściej niż osoby zdrowe. Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego (m. in. zaburzeń rytmu serca i przewodzenia, choroby niedokrwiennej serca, czy niewydolności serca), lekooparnego nadciśnienia tętniczego (ponad 50% osób z OBS cierpi na nadciśnienie tętnicze), zaburzeń gospodarki hormonalnej i poważnych zaburzeń metaboliocznych, których konsekwencją jest pogłębiająca się otyłość i rozwój cukrzycy typu 2. Pacjenci z nieleczonymi zaburzeniami oddychania w czasie snu narażeni są na 4 razy większe ryzyko udaru i 5 razy większe ryzyko nagłego zgonu sercowego.

Diagnostyka

Badanie mające na celu wykrycie obturacyjnego bezdechu sennego jest nieinwazyjne, odbywa się z wykorzystaniem najnowszego sprzętu poligraficznego w domu pacjenta. Do diagnostyki używamy systemu AliceNightOne firmy Philips Respironics. Aparat jest nowoczesnym, łatwym w obsłudze, komfortowym i niezawodnym rozwiązaniem – spełniającym wszelkie wymagania lekarzy i samych pacjentów. Unikatowa konstrukcja i nowoczesne technologie czujników pozwalają uzyskać wysokiej jakości zapis, dzięki czemu prawdopodobieństwo prawidłowej diagnozy już podczas jednej nocy diagnostycznej, jest dwukrotnie większe niż w jakichkolwiek innych urządzeniach konkurencyjnych.

Leczenie

W zależności od nasilenia choroby lekarz specjalista może zalecić różne ścieżki terapeutyczne. Jeśli oprócz bezdechów zostaną zdiagnozowane u pacjenta schorzenia laryngologiczne (np. przerost migdałków i/lub podniebienia miękkiego, skrzywienie przegrody nosowej lub przerost i polipy małżowin nosowych), należy w pierwszej kolejności rozważyć leczenie zabiegowe, przywracające prawidłowy pasaż powietrza w jamie nosowo-gardłowej. Zdecydowanie zaleca się u wszystkich pacjentów z OBS redukcję masy ciała, unikanie spożywania alkoholu i leków nasennych (pogłębiają zwiotczenie mięśni i nasilają chorobę), oraz wdrożenie zdrowych nawyków w codziennym funkcjonowaniu.

Mobirise

Terapia CPAP

W przypadku większości pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym złotym standardem i bezwzględnym wskazaniem jest zastosowanie całkowicie nieinwazyjnej terapii ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych – aparatu CPAP (Continous Positive Airway Pressure). Strumień powietrza generowany przez aparat utrzymuje drożność dróg oddechowych i przeciwdziała epizodom zamykania się ścian gardła, dzięki czemu eliminuje – ograniczenia przepływu, chrapanie, spłycenia oddechu oraz bezdechy.

Mobirise

Aparat do terapii CPAP składa się z urządzenia generującego dodatnie ciśnienie, elastycznego przewodu i maski, przez którą podawane jest ciśnienie terapeutyczne. Dodatkowo pacjent ma możliwość podłączenia nawilżacza, który zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, ograniczając możliwość wystąpienia podrażnień nosa i suchości w górnych drogach oddechowych. Zaawansowany algorytm rejestracji zdarzeń oddechowych pozwala lekarzowi uzyskać szczegółowy raport z każdej nocy terapii i efektywnie kontrolować przebieg leczenia.

Mobirise

Odpowiednia dla każdego pacjenta wartość ciśnienia terapeutycznego ustalana jest podczas 2-3 nocy w domu pacjenta wykorzystaniem najnowszego automatycznego aparatu DreamStation autoCPAP firmy Philips Respironics. Maski, przez które dostarczane jest ciśnienie terapeutyczne, dobierane są indywidualnie w zgodzie z potrzebami każdego pacjenta. W zależności od fizjonomii, występowania ewentualnych przeciwskazań lub dodatkowych stanów chorobowych, wykwalifikowany personel medyczny dopasowuje właściwy model i rozmiar maski dla pacjenta. Zgodnie ze światowymi standardamii terapii maską pierwszego wyboru są maski nosowe. Dla jeszcze większego komfortu stworzono maski minimalnego kontaktu. W przypadku pacjentów z częstymi niedrożnościami górnych dróg oddechowych, alergiamii lub deformacjami jamy nosowej, zaleca się zastosowanie maski ustno-nosowej.

Mobirise

Skutki zdrowotne terapii CPAP

 • Redukcja chrapania i bezdechów
 • Zachowany prawidłowy poziom wysycenia tlenem krwi tętniczej
 • Zmniejszenie wybudzeń i potrzeby oddawania moczu w nocy
 • Redukcja zmęczenia i senności dziennej
 • Zmniejszenie ryzyka wypadków komunikacyjnych
 • Poprawa nastroju i zwiększenie energii
 • Poprawa koncentracji i pamięci
 • Obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego
 • Poprawa efektywności i zadowolenia z życia domowego i prywatnego - lepszy standard życia

Nasza oferta to kompleksowa diagnostyka i leczenie zaburzeń oddychania podczas snu

 1. Po konsultacji, lekarz specjalista chorób płuc w zależności od sytuacji klinicznej podejmie decyzję o wyborze dalszego postępowania
 2. W uzasadnionych przypadkach podejrzenia zaburzeń oddychania podczas snu (bezdechy, chrapanie) zalecone zostanie badanie poligraficzne wykonywane w domu pacjenta przez 2-3 noce (w celu adaptacji do aparatu) w terminie dogodnym dla pacjenta.
 3. C. W sytuacji potwierdzenia bezdechu podczas snu i/lub chrapania podjęta zostanie optymalna terapia tj.
 4. -> leczenie za pomocą aparatu CPAP (w domu pacjenta przez 2-3 noce) z odpowiednim dopasowaniem maski, w dogodnym dla chorego terminie, oraz specjalistyczna pomoc w doborze optymalnego aparatu z refundacją NFZ,
  -> weryfikacja i dalsze leczenie przez specjalistę laryngologa>,
  -> pomoc w redukcji masy ciała przez doświadczonego dietetyka

Konsultacje prowadzi

dr n. med. Beata Brajer-Luftmann

Specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, od 2002r związana z Kliniką Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Szpitala Klinicznego im. Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie od ponad 15 lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń oddychania podczas snu. Udziela również konsultacji w języku angielskim

Współpracują: dr. hab. n. med. Maciej Wróbel – specjalista otolaryngolog, mgr Marzena Kasprzak - dietetyk, psychodietetyk, diet coach

Adres

ul. Słowackiego 48/2
Słowackiego 50/1
60-825 Poznań

Dane kontaktowe

Email: biuro@archeus.pl                     
Telefon 1: 61 662 80 99 
Telefon 2: 509 894 360